KOMPENDIUM WIEDZY

 

Owies jako źródło beta-glukanu do zastosowań kosmetycznych
Oats as a source of beta-glucan for cosmetic use (pdf)

dr inż. Joanna Harasym. Opracowanie dla Biovelim sp. z o.o. 2016

Beta-glukan owsiany

Owies charakteryzuje udokumentowana historia bezpiecznego stosowania w problemach dermatologicznych. Wszechstronne wykorzystanie w medycynie tradycyjnej wynika ze skuteczności, dostępności oraz braku toksyczności tego surowca. Preparaty dermatologiczne i kosmetyki zawierające owies przynosiły szybką ulgę w swędzeniu oraz zmniejszały zaczerwienie i ból pochodzące od drobnych podrażnienień skóry wywołanych oparzeniami od roślin (trujący bluszcz/dąb/sumak), ukąszeniami owadów czy alergią (US FDA, 2003). Na całym świecie istnieją doniesienia poświadczające korzystne oddziaływanie tej rośliny na szeroki wachlarz dolegliwości – medycyna tradycyjna południowego regionu Appalachii w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej dokumentuje skuteczność zewnętrznego stosowania owsa przy ospie wietrznej (Cavender, 2006), alkoholowy macerat używany był przeciwreumatycznie i przeciw- neuralgicznie w tradycyjnej medycynie Libanu (El Beyrouthy, 2008), a na ziemiach zimnej pustyni Ladakh na subkontynencie indyjskim jako lek przeciwko dysfunkcji nerek i układu moczowego (Ballabh i in., 2008).

 

Skóra
Skin (pdf)
dr n. farm. Alicja Noculak-Palczewska. Opracowanie dla Biovelim sp. z o.o. 2017

Budowa skóry

Skóra jest największym organem ciała. Jej powierzchnia wynosi ok. 2,5-3,0 m2 a waga od 18-30 kg masy naszego ciała. Skóra jest różnej grubości – najgrubsza pod stopą, najcieńsza pod dolną powieką oka. Składa się z trzech różnie zbudowanych warstw: naskórka czyli epidermy, skóry właściwej (dermy) i warstwy tkanki podskórnej (hipodermy). W obrębie otworów ciała skóra przechodzi w błonę śluzową. Błona śluzowa jest elastyczną i włóknistą tkanką zbudowaną z kolagenowej tkanki łącznej. Skóra posiada własny układ odpornościowy (immunologiczny).

Funkcje skóry

Skóra pełni wiele funkcji – chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem i wpływami środowiska zewnętrznego, utrudnia wnikanie w głąb ciała szkodliwych zanieczyszczeń chemicznych i mikroorganizmów (bakterii, wirusów i grzybów), bierze udział w przemianie gazowej i regulacji cieplnej, chroni przed promieniowaniem UV. Skóra na poszczególnych częściach ciała różni się budową i funkcją.

EN / DE